По закінченню холодних зимових місяців ми з нетерпінням чекаємо теплої весни, а разом з нею і Великодніх свят. Аби прискорити наближення тепла і приліт пташок до рідної домівки, матусі та бабусі разом з малечею здавна випікали крихітних пташок з тіста, розміром з дитячу долоньку. Імена цих пташок можуть різнитися, в залежності від місцевості. Для когось більш звичною назвою будуть жайворонки або зозуленьки. Ще зустрічаються гуски, качечки та соловейчики. Яку б назву ми не обрали для булочки у формі пташки, на смак це точно не вплине 🙂
За формою пташки теж можуть різнитися, адже все залежить від дитячої уяви. Коли готуєш з малечою, то, звісно ж, не слід обмежувати їх творчих поривань. Відверто скажу, що діти, окрім пташок, ще наліпили жабенят, пару черепах і равликів.
Ділюся з Вами рецептом “жайворонків”, який розповіла мені одна дуже хороша і завзята бабуся. Ретельно виміряної кількості борошна не вказано, адже наша бабуся ніколи не користувалася вагами. Але це зовсім не є приводом для хвилювання, просто відчувайте тісто та слідуйте підказкам у рецепті.
Приблизно на 20 – 25 пташок, за бажання можна збільшити порцію вдвічі
для опари:
- 2 склянки теплої кип’яченої води або теплого молока
- 50 г свіжих дріжджів або пакетик сухих (11 г)
- 1 ст. л. цукру
- додати просіяного борошна до консистенції тіста, як на оладки
до тіста додати:
- 50-70 г рослинної олії
- дрібку солі, розведену у краплі води
- цукор на смак
- просіяне борошно (скільки візьме тісто)
для оздоблення:
- родзинки, зірочки гвоздики, цукати
- сиропна вода
- Приготуйте опару, яка по консистенції має бути схожа на тісто для оладок. Для цього необхідно розвести дріжджі у теплій рідині, додати цукор та вмішати борошно. Опару залишити на 30-40 хв. За цей час опара піднімиться і трішки осяде. До опари влити рослинну олію, додати цукор та дрібку солі, розведену у воді. Підсипаючи борошно вимісити м’яке тісто, що не липне до рук. Розділити тісто на 4 рівні частини. Кожну частинку розділити на 6-8 заготовок для майбутніх “жайворонків”.
- Щоб зробити пташку, сформуйте валочок тіста завтовшки до 2 см. і довжиною до 10 см. Зав’яжіть валочок тіста у вузлик. З одного кінчика пальцями сформуйте голівку пташки і дзьобик, інший кінчик розплескайте долонями і зробіть надрізи ножем для хвостика. Очі зозулькам можна зробити зі шматочків родзинок або зірочок гвоздики. За бажання прикрасьте хвостик та крильця кольоровими цукатами.
- На змащене олією деко викладіть “жайворонків”, залиште булочки на деякий час підходити у теплому місці ( хвилин 15-20 цілком достатньо). Випікайте протягом 20-25 хв. у розігрітій до 180 С духовій шафі.
- Розведіть 1 ст. л. цукру у 100 мл. кип’яченої води і цим солодким сиропом вмийте щойно спечені булочки.
Радуйте своїх діток смачною випічкою і насолоджуйтесь кожною хвилиною, яку проводите разом 🙂
На мить здається, що в долоньках тримаєш маленьке пташеня.