Заготівля літнього врожаю на зиму

tomato_sauce_with_herbs_olive_oil_and_garlic

Літо — це час достатку, улюблена пора року для тих, хто полюбляє фрукти й овочі. От тільки воно надто швидко закінчується, а з ним зникають і свіжі продукти. Дізнайтеся найкращі способи заготівлі залишку овочів і фруктів, щоб насолоджуватися дарами природи взимку й не тільки.

Сушіння. Під час сушіння з фруктів і овочів усувається вода, завдяки чому їх можна безпечно зберігати. Найпростіше це зробити за допомогою дегідратора або духовки. Наріжте потрібний продукт тонкими скибочками та замочіть протягом 10 хвилин у суміші води з лимонним соком. Вкрийте деко пергаментним папером, викладіть на нього скибочки та помістіть у попередньо розігріту духовку при температурі приблизно 150 градусів.

Консервування. Це досить простий спосіб заготівлі, який полягає в закриванні сирих або варених фруктів і овочів у стерильних герметичних банках. Наповніть прозорі банки підготовленими продуктами, накрийте кришкою та помістіть в окріп на вказаний у вашому рецепті час. Вийміть банки та дайте вийти теплу й зайвому повітрю. Покидаючи банку, кисень затягує кришки вниз, завдяки чому вони герметично закриваються. Залиште банки охолонути в спокої на 12–14 годин. Коли банки охолонуть, переконайтеся, що кришки належним чином зафіксовані, і помістіть їх у темне прохолодне місце. Консервування у воді підходить для продуктів із високим вмістом кислоти, як-от варення, більшості фруктів, маринованих страв і сальси.

Рецепт. Узимку неможливо обійтися без консервованого томатного соусу. Він обов’язковий інгредієнт домашніх страв із макаронами, піци, чилі та супів. Щоб приготувати це «літо в банці», вам знадобляться лише помідори, сіль і лимонний сік. З розрахунку на чотири банки помийте 10 стиглих помідорів і осушіть їх рушником. Виріжте невеликий хрестик на нижньому кінці кожного помідора та бланшуйте їх у каструлі в киплячій воді протягом хвилини. Охолодіть їх за допомогою льоду, зніміть шкірку, розріжте на половини та вийміть насіння. Наріжте помідори, помістіть їх у каструлю, додайте чайну ложку солі та доведіть до кипіння. Зменште вогонь і варіть помідори на маленькому вогні близько 45 хвилин. Час від часу розмішуйте. Помістіть по столовій ложці лимонного соку в стерильні банки, влийте в них томатний сік і закрийте. Насамкінець, залиште банки в каструлі з киплячою водою на приблизно 40 хвилин. Налаштуйте таймер на своїй варильній поверхні, як-от ECT643SYB, а потім дайте банкам повністю охолонути.

Маринування. За ще одного простого способу заготівлі використовується розчин білого оцту, солі та цукру, який потрібно довести до кипіння в каструлі. Помістіть фрукти й овочі в герметичну банку, залийте згори цим розчином, щоб вкрити їх повністю, після чого закрийте банку.

Заморожування. Це найпростіший і найшвидший спосіб насолоджуватися фруктами й овочами всю зиму. Більшість фруктів слід заморожувати сирими, тоді як більшість овочів варто спочатку пробланшувати.

Помийте продукти й витріть їх чистим рушником. За бажання великі продукти можна нарізати. Трохи побланшуйте овочі й охолодіть їх за допомогою льоду. Викладіть деко пергаментним папером і заморозьте продукти по одному шару. Так вони не заморожуватимуться грудками. Помістіть повністю заморожені продукти в герметичні пакети для морозильної камери та викладіть їх у задній частині морозилки. Якщо ви зберігаєте фрукти, які можуть потемніти, бризніть на них цитрусовим соком. Заморожені продукти можна зберігати до року. Якщо у вас велика вертикальна морозильна камера, як-от FN6192PX, із загальним об’ємом 243 л, ви можете безпечно запастися такою кількістю найкращих дарів літа, якої вам вистачить до наступного сезону. А завдяки функції NoFrost ви забудете про набридливе та втомлююче розморожування, а також покриття продуктів інеєм і льодом, від чого вони злипаються. У морозильній камері Gorenje лід та іній узагалі не накопичуються, що забезпечує ще одну перевагу — більше місця для зберігання.

Для чого відмовлятися взимку від літніх страв? Трішки підготовки та використання приладів Gorenje, і літо для вас триватиме цілий рік.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *