Чи замислювалися ви коли-небудь, якого побутового приладу вам найдужче бракуватиме вдома, якщо його раптом не стане?
Ми щодня користуємося дуже великою кількістю різноманітної техніки, тож дати відповідь на це запитання, мабуть, непросто. Однак приладом, відсутність якого напевне буде найвідчутнішою в більшості домівок, є пральна машина. Можете собі уявити, як це — прати весь одяг вручну? Ми теж не можемо.
Перші електричні пральні машини
Прання одягу й інших тканинних виробів колись було щоденним хатнім обов’язком. Брудну білизну прали в річках і струмках, пізніше — в умивальниках вдома або пральнях. Її били об пласкі камені, терли та викручували. Згодом винайшли пральні дошки, а для полегшення роботи використовували саморобне мило та попіл.
У середині XIX століття з’явилася перша пральна машина. Її принцип роботи імітував прання вручну: білизну терли між двома ребристими поверхнями. Перша електрична пральна машина побачила світ наприкінці XIX століття й одразу отримала низку покращень у різних країнах світу. Сьогоднішні пральні машини досягли такого рівня досконалості, що самі регулюють об’єм води залежно від обсягу завантаженої до барабана білизни, щоб оптимізувати процес прання.
У Словенії виробництво пральних машин розпочалося в 70-х роках минулого століття, коли компанія Gorenje взялася за створення та продаж автоматичних пральних машин.
На сьогодні Gorenje залишається одним із провідних виробників пральних машин у Європі. Компанія пишається своєю довготривалою історією: першу ліцензовану пральну машину вона випустила в 1965 році, а в 1966 році — уже під власною торговою маркою. У 1967 році компанія Gorenje побудувала новий окремий завод для виготовлення пральних машин.
Компоненти пральної машини
Робота пральної машини контролюється кількома механізмами, які регулюють цикли прання. Пральна машина складається з кількох основних елементів:
- Барабан. Має дві частини: водонепроникний бак і внутрішній бак з отворами, що обертається.
- Механізм вибору програм. Дає змогу вибирати з низки різноманітних циклів прання. Що краща пральна машина, то більше програм вона пропонує.
- Мотор. Приєднаний до барабана й обертає його за допомогою ременя.
- Герметичні дверцята. Оснащені віконцем, крізь яке можна спостерігати за тим, що відбувається всередині барабана.
- Дозатор прального засобу. Розділений на три відсіки, у які поміщають засоби для попереднього й основного прання та пом’якшувач. Рідкий засіб заливають (а пральний порошок засипають) у лоток дозатора, звідки він змивається водою в барабан під час циклу прання.
- Ущільнювач. Розташований між дверцятами та барабаном і запобігає витіканню води.
- Впускний клапан для води. Пральну машину оснащено електронними впускними клапанами, які контролюють струмені води, що потрапляють до приладу.
- Вентилятор. Втягує холодне повітря, пропускає його через нагрівач і дає циркулювати в барабані.
- Водонагрівач. Нагріває воду до певної температури залежно від програми.
- Розпилювач води. Охолоджує гарячу воду в барабані, перш ніж вона потрапить до зливного шланга.
- Фільтр. Вода з барабана проходить крізь фільтр, який вилучає з неї текстильні волокна та запобігає засміченню насоса.
- Насос. Викачує воду з машини наприкінці циклу прання.
- Пружиний амортизатори. Знижують рівень вібрацій машини.
Стадії процесу прання
Спочатку потрібно належним чином відсортувати брудну білизну. Важливо прати разом речі з однаковим рівнем забруднення, а також схожих кольорів або з подібних матеріалів. Потім необхідно завантажити брудну білизну в барабан і вибрати правильну програму. Далі — помістити пральний засіб і пом’якшувач у відповідні відсіки дозатора. Можна також скористатися дозувальною кулькою: наповнити її пральним засобом і покласти в барабан разом із білизною. Після зачинення дверцят барабана та натискання головної кнопки розпочнеться цикл прання згідно з вибраною програмою.
Магнітний клапан впускає воду всередину, і вона спершу тече через дозатор прального засобу, а потім потрапляє до барабана. Коли вода досягає певного рівня, магнітний клапан перекриває її подавання. Головний електричний мотор починає обертати барабан за допомогою ременя, а нагрівач доводить водудо вибраної температури. Термостат вимикає нагрівач, коли вода досягає потрібної температури. Зайва вода зливається з барабана. Одяг та інші тканинні вироби всередині барабана труться одне об одне й об власне барабан.
Бруд усувається завдяки віджиму та перемішуванню, а також використанню прального засобу. Перед останнім потраплянням усередину барабана вода проходить через відсік лотка дозатора з пом’якшувачем. Насос викачує воду з барабана крізь фільтр. Ступінь вологості білизни наприкінці програми залежить від швидкості віджиму. Що швидший віджим, то сухіший одяг. Однак під час прання виробів із певних делікатних тканин (вовна та шовк) не рекомендується вибирати високу швидкість віджиму, оскільки це може їх пошкодити.
Які принципи роботи в різних типів пральних машин?
Пральні машини відрізняються за розміром, способом завантаження, швидкістю віджиму й об’ємом барабана.
Навіть за зовнішнім виглядом можна з легкістю виокремити два типи пральних машин: з фронтальним і вертикальним завантаженням. Прилади з вертикальним завантаженням використовують ребра для переміщення білизни, тоді як машини з фронтальним завантаженням перекидають речі всередині барабана, що обертається.
Пральні машини найвищої якості оснащені сенсорами, які визначають обсяг білизни в барабані й подають оптимальну кількість прального засобута води. Нові технології також забезпечують ефективне прання при низьких температурах.
Пральні машини з інверторним мотором
Інверторні мотори насправді надають пральним машинам величезну перевагу, адже такі прилади працюють тихіше та споживають менше енергії. Традиційні електричні мотори обертають барабан за допомогою вуглецевих щіток, які нагріваються, а інверторні мотори використовують протилежні магнітні поля. Усередині таких механізмів немає щіток, тож там нічому генерувати тертя або тепло. Таким чином, запуск і припинення роботи мотора стає ефективнішим і значно тихішим. Інверторні мотори не нагріваються протягом прання (тоді як у машинах зі звичайним електричним мотором барабан перестає обертатися, щоб охолонути до безпечної робочої температури) і можуть працювати без перерв, що скорочує тривалість циклів прання. Це також подовжує строк експлуатації пральної машини та знижує споживання енергії.
Сьогодні пральна машина є незамінним пристроєм у будь-якій оселі. За правильного використання вона залишатиметься вашою вірною помічницею на довгі роки.